Aktualności

i
Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji : 27.05.2009

Światowy Dzień Chorych na Stwardnienie Rozsiane

Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Chorych Na Stwardnienie Rozsiane.

 

Stwardnienie rozsiane sprawia, że dochodzi do uszkodzenia otoczki mielinowej wokół wypustek komórek nerwowych. W konsekwencji uniemożliwione jest  prawidłowe przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Termin"stwardnienie rozsiane" odnosi się do rozsiania procesu patologicznego w różnych miejscach układu nerwowego.

Do objawów choroby należą m.in. zaburzenia ruchu, czucia, i równowagi. U chorych obserwowane jest również  zaburzenie widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Niejednokrotnie chorzy odczuwają przewlekłe zmęczenie.

Szacuje się, że w Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok 60 tysięcy osób. Na świecie jest ich ok 2,5 miliona.

Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Poznaniu zajmuje się nowoczesnymi metodami leczenia tej choroby od roku 2004, kiedy to WOW NFZ uruchomił program refundacji leczenia chorych lekami immunomodulującymi. Od samego początku ZOZ MSWiA w Poznaniu ma pod swoją opieką dużą  liczbę pacjentów prowadzonych w tym programie.

Obecnie w ZOZ MSWiA w Poznaniu  leczonych jest  lekami immunomodulującymi ponad 200 osób rocznie, co plasuje  poznański szpital MSWiA na czołowym miejscu wśród placówek  zajmujących się tą grupą pacjentów.

Więcej informacji o ZOZ MSWiA w Poznaniu tutaj.

 

 

Wstecz
Drukuj
pdf
Poleć stronę znajomemu